נכתב ע"י איילת פרנק.


אתחיל בזה, שלפני כניסתי לתערוכה קידם את פניי באוויר מטוס מדגם "אמבראייר" של חברת "ארקיע"  שטס לו לשדה דב.
 
דגמי מטוסים, תמונות שחור לבן, כרזות, אוספים נדירים של טייסים לוחמים, סרטוני הסברה מצויינים, גלויות מקסימות לשנה טובה, רגעים נדירים ומרגשים, ובעיקר דבר אחד שמייחד את כל התערוכה – חזון!
 
הכל החל בנחיתתו של הטייס הצרפתי ז'יל ודרין במטוס הבלריו על חוף ימי של תל אביב בתאריך 27.12.1913.נחיתת כלי הטייס תועדה בעשרות  צילומים שנחקקו בזכרון.


רפליקה של מטוס הבלריו שנבנתה ע"י דני שלום ותלמידי המכללה הטכנולוגית "הולץ" (צילום:איילת פרנק)

 נערכו נשפים, תערוכות, תחרויות והרצאות למטרה אחת – למסד ולהטמיע את הרעיון המבריק שמכונה תעופה בישוב העברי, זה בא לידי ביטוי בספרות לילדים, ספרי לימוד, ואף הונצחו רגעי תעופה בבתי הקולנוע.
 
27.12.1913 רגע היסטורי: בעיצומה של תחרות טיסת הרפתקנות של 5 טייסים ומכונאים מפאריס לקהיר, 3 מטוסים התרסקו בתאונות קטלניות לא שרדו, המטוס הרביעי  נחת בירושלים הגיע ליעדו בקהיר. ניתן לראות שרטוט מדוייק של הטיסות הראשונות לישראל בשנים 19131914 וישנה כרזה שאומרת: “האווירון הראשון המביא לאסיה את בשורת היצירה האנושית הכי מופלאה של זמננו" (מתוך "האחדות" 2.1.1914
 
18.3.1927 – עוד רגע מרגש שתפס את עיניי - הפריכו יונה במהלך טקס השקת המטוס "העיר ירושלים"  - של חברת התעופה אימפריאל איירוויז בשדה התעופה קלנדיה (לימים עטרות)
 
עוד תמונות יפות ומרגשות היו של הצפלין שלקראת בואו הוכנה כרזה מרגשת: “היכונו לקראת הצפלין"!!! - כרוז של הדואר היום, ב 1.4.1931 טס הצפלין הראשון מעל ירושלים,,  העיר העתיקה, ומעל הר הזיתים – אכן מראה מרהיב ויוצא דופן...


כרזה של  העיתון "דואר היום" שנתלתה בירושלים ב-26.3.29 
(אוסף אלפרד גולדשמידט,סריקה מספר התערוכה)

1.4.1938 – סלילת המסלול בשדה התעופה של תל אביב (לימים – שדה דב)
 
19381948 - כמה יפה היה לראות את אגרות הברכה לשנה החדשה עם תמונות של מטוסים, כרטיס תרומה למועדון הטיסה בחיפה, וגלויות זכרון יפיפיות, סרבל טיסה מקורי שהוצג לראווה של הטייס בנימין כהנא ועליו כנפי טיסה של "מועדון טייסים ארץ ישראל", רשיון הטייס מממשלת המנדט,  וספר הטיסות שלו משנת 1939
 
15.11.1948 -  הכריזה ממשלת ישראל על הקמת חברת תעופה לאומית ששמה: “אל על נתיבי אוויר לישראל".


אחת מהכרזות המוצגות בתערוכה (צילום:איילת פרנק)

עוד אירוע מכונן שהיה בשנת 1948 – המפגן האווירי הראשון בבסיס חצור בנוכחותם המכובדת של: יגאל ידין, דוד בן גוריון, אליעזר קפלן, חיים לסקוב, דב יוסף, וגולדה מאיר – מרשים ומרגש ביותר!!

(צילום מהתערוכה:איילת פרנק)

 
שנת 1949 - “מרבד הקסמים" – עולי תימן עלו לארץ בנובמבר 1949.
 
אילו היו רגעים גדולים שהעלו בי חיוך אדיר לנוכח הגשמת החזון.
 
ולסיכום: תערוכה מאד מרשימה, מושקעת, בעלת ערכים חשובים להיסטוריית מדינת ישראל ולא רק בזכות התעופה, אלא בזכותינו ובזכות האמונה והרצון לממש את עצמנו.
 
ביציאתי מהמוזיאון, אמר לי "שלום" מטוס ה- ATR של חברת "ארקיע" ואף מגובה מסוים ראיתי את מגדל הפיקוח של שדה דב!!


דור העתיד:ילדי עמק הירדן לצד מטוס RWD-8 של חברת אוירון
בשדה התעופה באפיקים,1940
(צילום נפתלי אופנהיים,עיזבון אברהם מחול, סריקה ספר התערוכה)

 ממליצה מאד להגיע ולהתרשם מהתערוכה היא מציגה עד סוף מרץ 2014
 
שלכם באהבה: איילת פרנק

 
לייבסיטי - בניית אתרים