נכתב ע"י ליאור חפץ (תסריטאי ובמאי הסרט) ועודד מרום (מחבר הספר שבהשראתו נולד הסרט)
הסרט "הרפתקה בשחקים" העומד לעלות על מסכי הקולנוע בישראל בחודש יולי 2019, הוא סרט הרפתקאות לכל המשפחה, שיצר התסריטאי והבמאי ליאור חפץ, בהשראת הספר "הרפתקה בטייסת" שכתב אל"מ (מיל') עודד מרום והתפרסם בהוצאת "מסדה" בשנת 1980. הסרט הופק על ידי חברת UCM אפיקים מאוחדים.

הספר "הרפתקה בטייסת" עוסק בשני נערים, שאבותיהם משרתים בבסיס חיל האוויר בחצור, והמשפחות גרות בשיכון המשפחות בבסיס. השניים מעלים רעיון הזוי – להטיס את מטוס המסרשמיט הישן שמוצב על עמוד בטון בחזית טייסת המיראז'ים בחצור.בספר שזורים אירועים היסטוריים מימי תחילת מלחמת העצמאות של מדינת ישראל, ומשולבים בו תיאורים מרתקים הקשורים באמנות הטיסה ובמבנה הטכני של מטוסים, ומתפתחת עלילה שסופה הפתעה גדולה.

עד כאן בקצרה אודות הספר. ואם כך, מה קורה בסרט?

התסריטאי והבמאי ליאור חפץ שנחשף בצעירותו להרפתקה שקרא בספר, ראה בחזונו את העלילה קורמת עור וגידים בסרט קולנוע. מאז עברו שנים ארוכות, והעלילה שינתה מעט את פניה, בעיקר נוכח תנאי המציאות שהשתנתה. אולם המסרשמיט נשאר אותו מטוס בדיוק, והוא גם יוצג לקהל הרחב באחד ממקומות הבידור והפנאי בארץ.  הסרט הופק כאמור, על ידי חברת UCM אפיקים מאוחדים.באדיבות חברת UCM אפיקים מאוחדים. צילום: עופר ינוב

חייו של יותם בן ה-13 אינם פשוטים: אביו הטייס נפטר, יותם סובל מאסטמה ואמו הדאגנית החליטה שהם עוברים לגור במקום בו מזג האוויר יבש ברוב ימי השנה. יותם ואמו מיכל עוברים לגור בבאר שבע כדי לפתוח דף חדש בחייהם. יותם מכיר בני נוער חדשים ומתיידד עם בת כיתתו, נועה. השניים מוצאים עניין משותף במטוסים ובתעופה. 

אהוד, אביה של נועה, עובד על שחזורו המקיף של "הספיטפייר השחור" - מטוס הקרב האגדי ששרד את מלחמת העצמאות ושוכן כיום במוזיאון חיל האוויר בחצרים, סמוך לבאר שבע.

כשיותם ונועה מגלים במגרש גרוטאות מטוס נדיר, מסרשמיט - מטוס הקרב הראשון של חיל האוויר ממלחמת העצמאות, הם מחליטים יחד לשפץ את המטוס ההיסטורי. יותם ונועה יצטרכו להתגבר על התנגדות ההורים, קנאת אחים והפחדים העמוקים ביותר שלהם.באדיבות חברת UCM אפיקים מאוחדים. צילום: עופר ינוב

מוריס, אדם מבוגר ובודד, שהיה טייס קרב בטייסת 101 לפני שנים רבות, מוצא עניין לעזור להם, משתף אותם בחוויות הטיסה, ונסחף אחרי ההרפתקה שהשניים חושפים בפניו. הוא מלמד אותם את עקרונות הטיסה ואת המבנה הטכני של מטוסים, ואף עוזר להם במלאכה. אם יצליחו, מוריס יטיס את המטוס במפגן האווירי החגיגי ביום העצמאות. סוף העלילה הוא כמובן שונה ומפתיע.


באדיבות חברת UCM אפיקים מאוחדים. צילום: עופר ינוב

מצורף קישור לסרטון

 https://youtu.be/ZmEMgebK2fM   
   

ישנם שלושה גופים שבלעדיהם לא יכולנו לבנות את המטוס:

בנוסף לגדי מימון מג׳ק רובינסון תפאורות, שהיה הרוח החיה מאחורי בניית המטוס והחיבור של כל חלקיו, הכנפיים שייכות לססנה 172 מושבת, שהושאלו מסקאי בית ספר לטיסה הרצליה בהנהלת בועז וולוך.

כל מכשירי הטיסה בתא הטייס, הסטיק המאולתר והמצערת הושאלו מבן עמי אבנרי מחברת אויר-רום הרצליה.

ציוד הטיסה ואביזרים שונים מסביב למטוס נתקבלו בהשאלה מארהל׳ה שגיא.

המנוע שמוצג בסרט הושאל מהאגודה לתעופה ספורטיבית - מנחת ראשון לציון, באדיבות עודד רייזמן ואיזי כנען.


התסריטאי והבמאי ליאור חפץ, עם עודד מרום מחבר הספר הרפתקה בטייסת, וגיבור הסרט – המסרשמיט


לייבסיטי - בניית אתרים