נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

פרטי המטוס:

דגם
:S.O.4050  ווטור IIA

יצרן:סוד אויאסיון, צרפת

מספר יצרן:39


(אוסף עמוס דור)


תיאור האירוע:

רביעית מטוסי ווטור של טייסת אבירי הצפון יצאה ביום השני של מלחמת ששת הימים לתקוף שיירת טנקים ליד דרדרה אך המטרה שונתה באויר. במבנה, שאות הקריאה שלו בקשר היה "קישון" היו מס' 1 יצחק גולן בווטור 14, מס' 2 שמעון זימון בווטור 25, מס' 3 גדעון מגן והנווט אחיקר לוס בווטור 31, ומס' 4 גיורא גורן בווטור 08. כל מטוס היה חמוש ב-4 פצצות 500 ק"ג.

טייסי המבנה התקשו לקלוט את הבקר מכיוון שהיה עומס גדול ברדיו,ורק לאחר דיבורים רבים הצליחו להבין אותו.כל אצבע הגליל היתה מלאה עשן ואש מההפגזות הסוריות וכן גם באיזור המטרה.

מוביל המבנה  הצליח לזהות את המטרה בין קרעי העשן.יתר המטוסים נכנסו  אחריו ואחר כמה יעפים הצליחו לשחרר את הפצצות על עמדת תותחי שטח.לאחר ההפצצה טסו צפונה כדי לתקוף שיירות אך אלו לא נמצאו,ולכן הצטרפו למטוסי מיסטר של טייסת העמק שתקפו שריון ורכב קל ליד ג'לעבינה.

מגן,שלא היו לו תותחים חזר מיד הביתה,זימון פנה לבסיס לאחר 3 יעפים, וגיורא גורן  נפגע מנ"מ, השתרך הביתה ולבסוף נטש את המטוס בשלום בבקעת טורען. מסוק S-58 של טייסת החקב המתהפכת שהיה בכוננות בבסיס רמת דוד הוזנק לחילוצו בשעה 15:00. גורן עמד על מדרון גבעה ושידר למסוק בעזרת משדר ה"רינה" (משדר חירום הנמצא בזווד המילוט של הטייס) אך צוות המסוק לא קלט את השידור בשל ההפרעות שיצרה הגבעה. רק לאחר שביצע כמה יעפים זיהה המסוק את הטייס, נחת והובילו לרמת דוד.

 
לייבסיטי - בניית אתרים