נכתב ע"י מוריה בן יוסף
המאמר המלא פורסם במקור באתר "ישראל דיפנס"
תודתנו ל"ישראל דיפנס" על אישורם לפירסום המאמר באתר

 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/1/10/Shaldag_Unit.png
 
יחידת שלדג הוקמה בשנת 1976 כחלק מלקחי יום כיפור, מייסד היחידה ומפקדה הראשון היה אל"מ מוקי בצר והיא יועדה לטובת מבצעים מיוחדים ומודיעין בזמן אמת. בראשית דרכה, שימשה היחידה כפלוגת מילואים של סיירת מטכ"ל וב-1977 הפכה ליחידה סדירה בתמיכתו של סגן הרמטכ"ל באותם ימים, רפאל איתן. היחידה הייתה מסונפת לצנחנים והלוחמים הגיעו מסיירת מטכ"ל ומסיירת שקד שפורקה באותה שנה, רק מספר שנים לאחר מכן הפכה היחידה ליחידה מיוחדת ייעודית של חיל האוויר.

בין היתר היחידה נטלה חלק מרכזי בהעלאתם של יהודי אתיופיה ארצה ואבטחה את שדה התעופה באדיס אבבה, היא הייתה אחראית לכיבוש מתחם המוזיאון בביירות במבצע שלום הגליל, לקחה חלק במבצעי "דין וחשבון" ו"ענבי זעם" ואף פעלה נגד החזבאללה במבצעים שונים. במסגרת אינתיפאדת אל אקצה היחידה הייתה אחראית לחיסולו של ג'מאל עבד א-ראזק, מפקד גדודי חללי אל אקצה ברפיח. היא לקחה חלק במבצע "חד וחלק" ביחד עם סיירת מטכ"ל במהלך מלחמת לבנון השנייה, מבצע שכלל חדירה למפקדת חזבאללה בבית החולים בבעל-בק, הריגתם של כ-19 מחבלים ותפיסתם של אחרים וכן השתתפה במבצעים שונים במהלך "עופרת יצוקה".

במהלך שנותיה זכתה היחידה בשני פרסי רמטכ"ל, וכן צל"ש הרמטכ"ל יחידתי על תעוזה במבצעים עלומים. לדברי מקים היחידה, מוקי בצר, היחידה נקראת על שם הציפור שלדג, עקב הדמיון בין האופן בו הציפור צדה את טרפה לבין סוג מבצעי היחידה. מלבד לרא"ל בני גנץ, האלוף טל רוסו והאלוף אייל אייזנברג, בין מפקדי היחידה במהלך השנים ניתן למצוא את האלוף מיל' דורון אלמוג, ניצב בדימוס אליק רון, תא"ל מיל' גיורא ענבר ותא"ל מיל' גל הירש.
 
לייבסיטי - בניית אתרים