נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

 


סא"ל אוהד שדמי נולד למנחם וחנה ב-7 באוקטובר 35 גדל והתחנך בקיבוץ מעברות,היה חניך בגדנ"ע אויר, דאה והגיע לטיסות סולו על פייפר בהרצליה.עם גיוסו ביולי 53 התנדב לקורס טייס מס.17 ועם סיומו במאי 55 הוצב לקורס אימון מתקדם על מטוסי ספיטפייר שנערך בבסיס רמת דוד. מאוחר יותר עבר לטוס על מטוסי מוסטנג והרוורד. הוצב בטייסת הקרב הראשונה בבסיס חצור, עבר הסבה למטוס המיסטר בצרפת, ואף הטיס אותם ארצה.זה היה המטוס  בו לחם במבצע קדש.בעת שירותו הכיר את אשתו רות שהיתה קצינת הח"ן של הבסיס.

בשנת 1957 עבר להדריך בביה"ס לטיסה בעקרון ואת הצבת החירום שלו עשה בטייסת העמק ברמת דוד. בשנת 1958 ובדרגת סרן נמנה על צוות הקליטה של מטוסי הסופר מיסטר.היה ממלא מקום מפקד טייסת העקרב מאוגוסט עד דצמבר 62   לקח חופשה בת 4 חודשים כדי להשלים את בחינות הבגרות ובחודש אפריל  1964 חזר לבסיס רמת דוד , החליף את רס"ן דוד עברי כמפקד טייסת העמק והכין את הטייסת למבצע "מוקד" במלחמת 6 הימים.בין היתר דאג להכין מפות לכל המטרות באיזור, דבר שהוכיח את עצמו כשבמהלך הגיחות לא אחת שונו מטרות כשהמטוסים היו באויר.שדמי היה ידוע כקפדן בנושאי בטיחות טיסה.

באמצע מאי 67 יצא לארה"ב כחלק מצוות הקליטה של מטוסי העייט שכלל את רס"ן חגי רונן, רס"ן יוסי שריג, סרן אריק עזוז ורס"ן ניסים אשכנזי.בתקופת הכוננות שלפני המלחמה חזר ארצה והשתתף במטס הראשון של הטייסת  במבצע מוקד.ביום 5 ביוני 67 בשעה 07:23 המריא להובלת מטס התקיפה הראשון של הטייסת אל בסיס ח"א המצרי בביר תמדה, בשעה 09:55 המריא להוביל את המבנה הראשון של הטייסת לתקיפת בסיס כברית בגל התקיפה השני של מבצע מוקד, ובגל התקיפה השלישי הוביל מבנה שהופנה לתקיפת שדה דמייר בסוריה ובאותו יום הוביל מבנה נוסף לתקיפת עמדות הנ"מ בדמייר.

היה מפקד הטייסת בעת שנקלטו בה מטוסי העייט והיה טייס ח"א הראשון שהטיס את העייט בארץ.  באוגוסט 68 עבר לתפקיד מטה, ביצע גיחות מבצעיות רבות במלחמת ההתשה. ולאחר מכן עבר הסבה למטוס הקורנס בו טס בטייסת האחת.

שדמי נהרג בתאונת מטוס קורנס 664 בתאריך 6 במרץ 70 עם הנווט נתן מרום. הובא למנוחות בבית העלמין בקיבוצו.

 
לייבסיטי - בניית אתרים