נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

בתאריך 7 ביוני 67 יצאו מטוסי ווטור של טייסת אבירי הצפון לתקוף את בסיס ח"א העירקי H-3. יחד איתם המריאה לתקיפה זו מבסיס רמת דוד גם רביעית מטוסי שחק מטייסת הסילון הראשונה. מוביל הרביעיה היה רס"ן עזרא דותן ("בבן) ז"ל בשחק 44, סרן גדעון דרור בשחק 60, סמ"ט ב' סרן דוד פורת ורס"ן ראובן הראל.שחק 44, המטוס בו הפיל עזרא דותן את ההנטר העירקי.כאן בסימלי טייסת הקרב הראשונה.
המטוס מוצג כיום ב"רחבת המיג" בבסיס חצור.


כך מסופר בספר ההפלות של הטייסת:

"יצאנו ברביעיה בלווית רביעית ווטורים לתקיפת H-3. התכנון היה שאנו ניכנס להפצצה ונעלה לחיפוי, ואז הווטורים יכנסו לתקיפה. משכנו למטרה מעט מוקדם מידי ונכנסנו לתקיפה. מישהו מטייסי הווטור הזהיר על הנטרים למעלה שהיו כללית בגזרה הימנית שלנו.

התפתח קרב אויר חם כשההנטרים, 8 במספר, מגלים נכונות להלום. במהלך הקרב הפיל מס' 1 הנטר ומס' 2 הופל ע"י הנטר. הווטורים המשיכו בו זמנית בתקיפה. הקרב היה מעל לשדה כשהווטורים מודיעים על תקיפה והנ"מ יורה כל הזמן.כ-200-300 ליטר מתחת למינימום הדלק ניתקנו מגע. כל הזמן היו צעקות  ברדיו ללכת הביתה.

מס' 3 ו-4 ניתקו מגע. באותו הזמן הודיע מס' 1 של הווטורים (גלנץ) שהנטר יושב עליו ומסכן אותו. מס' 1 חזר והתקרב לאיזור אך לא הספיק  להגיע וראה את גלנץ קופץ (כל המבנה שלנו ראה את דרור נפגע אך לא ראינו מצנח. גורלו התברר לנו רק אחרי שהרדיו העירקי הודיע על שבייתו).

טיפסנו לגובה 40,000 רגל בשיוט חסכוני וכך  חצינו את כל סוריה כשכל אחד מנסה לחסוך מכסימום דלק.נחתנו בכנף בכמויות דלק בין 100-150 ליטר."


לקריאה נוספת:

הפלת שחק 60

הפלת ווטור 67

גדעון דרור- הפלת הנטר עירקי
לייבסיטי - בניית אתרים