נכתב ע"י עודד מרום
בלילה שבין ה-31 באוקטובר ל-1 בנובמבר 1956 נערכו כוחות צה"ל בגזרת אבו-עגילה בסיני. חטיבות השריון 7 ו-37 הוכפפו ישירות לפיקוד הדרום ותחת פיקוד אוגדה 38 נותרו חטיבה 10, המתוגברת בפלוגת טנקים מחטיבה 37, וגדוד חיל-רגלים משוריין של חטיבה 7.

ב-1 בנובמבר, לקראת הערב, החלו הכוחות המצריים לסגת ממתחמי אום-כתף ואום-שיחאן. בבוקר למחרת, הדבר טרם היה ידוע לכוחותינו בשטח. באותה שעה החזיקה האוגדה במחצית האחת של טבעת המכתרת את הכוחות המצריים, וצוות גדודי משוריין מחטיבה 7 החזיק במחציתה השנייה של הטבעת. הכוחות, שלא היו בקיאים במתרחש, המשיכו אותה שעה להיערך לחסימה אפשרית של הבקעה מצרית, מבלי לדעת שהמצרים נטשו את המקום מבעוד לילה. כך הופיעה בצהרים פלוגת הטנקים מחטיבה 37 מול הטנקים של הצוות המשוריין, ללא סימני זיהוי.

"השערתי הראשונה הייתה שאלה כוחות שלנו מהעבר השני", העיד מפקד האוגדה, אל"ם (מיל') יהודה ואלך. "התקשרתי מיד עם ראש המטה של האוגדה וביקשתי להשיג קשר עם הכוחות ולוודא הפסקת אש, במקרה והשערתי מתאמתת". במקביל, הורה מפקד האוגדה ליצור קשר עם זוג מטוסי מטאור מטייסת 117 שחג אותה שעה מעל לכוחות ולהיעזר בהם להפרדת הכוחות במידת הצורך.

כעבור זמן לא רב, הגיעה פלוגת הטנקים מחטיבה 37 לאמצע הדרך שבין אום-שיחאן לסכר רועייפה. מטווח של כ-600 מטר בלבד נפתחה לעברם אש מטנקי הצוות הגדודי המשוריין 82, שנמשכה כחמש דקות, במהלכן הוצאו מכלל שימוש שמונה מתוך תשעת הטנקים של הפלוגה.

היועץ האווירי, רס"ן (מיל') ישראל (טיבי) בן-שחר, תקשר במערכת הקס"א (קשר סיוע אווירי) עם טייסי המטאור ואלו צללו לעבר התוקפים וביצעו יעף תוך נפנוף כנפיים לסמן להם להפסיק את הירי. אולם כל הנסיונות ליידע את הכוחות שיורים זה על זה 'אש ידידותית' לא עזרו.

טייס הפייפר, סמ"ר פלטיאל סירוטקין, קיבל הוראה ממפקדת האוגדה להמריא ולהפסיק מיד את האש שבין שתי פלוגות השריון. לאור דחיפות המשימה המריא סירוטקין במטוס לא מסומן בסימני הזיהוי של כוחותינו. "נחתתי על כביש צר בתוך וואדי ליד הכוח התוקף", מספר סירוטקין. "עצרתי את המטוס והוריתי למפקד הכוח התוקף להפסיק מיד את האש".

לאחר מכן המריא שוב, טס בין שני הכוחות ודיווח + להם על התקרבותם אחד לשני עד אשר הכוחות נפגשו, ובכך מנע אבדות לכוחותינו.
 
 על מעשה זה הוענק לסמ"ר פלטיאל סירוטקין ציון לשבח שהומר לעיטור המופת.

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים