נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

אירוע "אוירועייט 2010" התקיים השנה כבכל שנה, ובפעם השמינית, ביום שני ושלישי, 27-28 בספטמבר, במנחת שדה תימן שבנגב, ליד באר שבע.

הגענו,שני עורכי האתר, קצת אחרי תחילת האירוע, וכבר היו תורים של מכוניות בכניסה למנחת. למזלנו הגענו בין הראשונים, ועוד אפשר היה למצוא מקום חנייה....הסדר היה מופתי, המקום היה מלא בסדרנים,מכוונים,כוחות משטרה ובעלי תפקידים למיניהם שדאגו שהכל יתנהל לפי התכנון.
 
לצד מסלול ההסעה כבר עמדו טרייקים,אז"מים ומטוסים  של טייסי התעופה הקלה והספורטיבית שבאו להיפגש עם חבריהם,לשבת ב"פרלמנט" וגם לתת כבוד לאלי פרץ, מנכ"ל חברת "עייט" ומפעיל המנחת. פרץ אירגן את האירוע למופת, עמד על מסלול ההסעה כל היום בשמש הקופחת עם מכשיר קשר בידו, שימש כמנחית של המטוסים שהגיעו בזה אחר זה, וגם דאג להמראות ולסדר המופעים לפי התוכנית.והיו רבים כאלה. אכן, אושקוש מייד אין איזראל.
 
אלי פרץ בפעולה (צילום: אמיר שגב)
 
בתוך סככת צל ענקית היו פזורים שולחנות וכיסאות למכביר לטובת האורחים,ולטובת ילדיהם היו במקום מתקני שעשועים רבים,אטרקציות שכללו אקרובטים,רכיבה על סוסים ,תצוגת טיסנים ועוד,וכמובן,איך לא נשכח,עמדת השידור של "רדיו דרום" שהנעימה את זמננו בקולי קולות.
 
זו היתה הזדמנות נהדרת לפגוש את עמיתינו, טייסים,צלמים, וחובבי תעופה למיניהם ,היה נחמד לשמוע שרובם מכירים את "מרקיע שחקים" וגם לשמוע מחמאות.
 
חברת עייט גם קיימה הטסות בשמי האיזור למי שחפץ בכך (ושילם), מועדון הצנחיה "סקיי כף" הפועל במקום העלה לשמיים את צנחני המועדון שהצניחו בטנדם את אלה שביקשו לצנוח.
 
מטוס הטווין אוטר של "עייט" שהטיס את הצנחנים המריא ונחת,והמטוסים הקלים של "עייט" ומטוס השורטס 360 החדש הטיסו את הקהל כמעט ללא הפסקה. אכן,מטוס "גדול" השורטס הזה,תרתי משמע.
 
בתוך כל ה"מהומה" הזו השתלבו המראות ונחיתות של אולטראלייטים וטרייקים, וגם זכינו לביקור של מטוס מנהלים איטלקי גדול ומוזר.התקיימו מופעים של טיסני מנוע מבוקרי שלט רחוק, מסוקים ,טיסנים עם מנוע בוכנה וטיסנים סילוניים, והשתתפנו בצערם של מפעילי טיסן ה-F-15 הסילוני והגדול,שלאחר הכנות מרובות,ירד מהמסלול בזמן ההמראה,ביצע "לולאת קרקע" ושבר את כני הנסע.

 
אורח בתערוכה - החוקר הראשי יצחק רז (רזצ'יק) (צילום: אמיר שגב)
 
ה"כוכב" של התצוגה הסטטית,(שלא יצא לנו לראות אותו באויר) היה הטייגר מות הצהוב, שחנך את משכנו החדש בשדה תימן. עברנו את הגדרות, התקרבנו, מיששנו, הרחנו ושוחחנו עם דב שפיגל,המכונאי שלו, ועם בעליו וטייסו אהר'לה שגיא, על שיקום המטוס, על תכניות לעתיד ועל מטוסים ישנים. תענוג לראות מטוס ענתיקה שעוד כוחו במותניו.
 
ה"כוכב" של התצוגה האוירית, הריהו, כמו בכל שנה, מיקי גולן ומטוס ה"אקסטרה" הקטן והזריז שלו, שריתק את הקהל מרגע הגעתו לשמי השדה, בתצוגה הסטטית וגם במופע האווירובטיקה המדהים שערך, כשהוא מותיר אחריו פסי עשן לבן . אנו מקוים לראות בשנה הבאה את מיקי עם מטוס ה-CAP החדש שהגיע לפני כמה חודשים לארץ.
 
היה חם מאד, ובאמצע הצהריים כבר להט האויר ב-40 מעלות, ליטרים רבים של מים נשתו, לחמניות/נקניקייה רבות נאכלו,רעש מנועי הבוכנה וריח הבנזין והדלק הסילוני השרופים וכמובן גם האבק נכנסו עמוק לנחיריים ונצרבו בראש (ולשם כך אנו באים לשם כל שנה,לא?), וחזרנו הביתה צרובי שמש, עייפים אך מלאים בחוויות.
 
המטוסים שנכחו  וטסו בשדה ביום הראשון של האירוע היו:
 
4X-ORR אלה אויאיישן אלה 07S
4X-CXX דיאמונד DA40-180 דיאמונד סטאר
4X-AIV ססנה 152
4X-CDC ססנה 172P סקייהוק
4X-OGE קיטפוקס IV-1200
4X-HRT טקנאם P-92
4X-HIQ איירבורן ווינגספורט אדג'
4X-HRG ICP סוונהMXP-740
4X-HFN זנאייר סטול CH-701
4X-HIH פליי סינת'זיס טקסן
4X-HHK ICP סוונהMXP-740
4X-CAU ססנה 172P סקייהוק
4X-HIT איירבורן ווינגספורט אדג'
4X-HKO פליי סינת'זיס טקסן TC
4X-AIU ססנה 172M סקייהוק
4X-CDK ססנה 172M סקייהוק
 4X-HRC פליי סינת'זיס טקסן
4X-HGN טקנאם P-92 אקו
4X-HIX טקנאם P-92 אקו
4X-HGM טקנאם P-92 אקו
4X-ONJ איירקאם 912S
4X-HTS פליי סינת'זיס טקסן TC
4X-CEX ריימס/ססנה F.150G
4X-HIM פליי סינת'סיס סטורק
4X-CHP ססנה 172RG קטלס
4X-AAA דה הוילנד D.H.82A טייגר מות'
4X-CHA ססנה 172N סקייהוק
4X-OTY דיין איירו MCR-01
4X-HYD
4X-CWZ ססנה 172
4X-HRZ טקנאם סיירה
4X-OEG סקייריינג'ר J2.2
4X-HTL איירבורן XT-912
4X-CXM אקסטרה L300
 
מטוסי "עייט" שהשתתפו בהטסות:
 
4X-AJG  מוראן סאולנייה 893E ראלי 180GT
4X-ANV פייפר צ'ירוקי סיקס
4X-CGD ססנה 172N סקייהוק
4X-AHP דה הוילנד קנדה DHC-6 טווין אוטר סדרה 100
4X-AVP שורטס 360 סדרה 100

 
 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים