נכתב ע"י אמיר שגב

ביום חמישי, 9 לדצמבר 2010, הוזמנו (יחד עם כלי תקשורת נוספים) ע"י דובר צה"ל ומדור תקשורת ח"א לביקור בבסיס עובדה, לציון סיום הפריסה האיטלקית הראשונה בבסיס עובדה.

לאחר תדריך אבטחת מידע, הגענו לדת"ק של טייסת "הדרקון המעופף", טייסת ביום האויב של ח"א, הידועה בכינויה "הטייסת האדומה". שני הטייסים שהגיעו לפיריט נשאו תגי שם אדומים עם שמות ערביים, כיאה לטייסי הטייסת האדומה. אל מטוסו של "אנואר" הצטרף אל"מ ה', מפקד בסיס עובדה ונווט קרב בהכשרתו. טרם העלייה למטוס, התראיין אל"מ ה' לערוצי הטלוויזיה וסיפר על שיתוף הפעולה עם האיטלקים.
 
 
 נץ דו"מ 984 לפני טיסה (צילום: אמיר שגב)

לאחר יציאת המטוסים מהדת"ק, מיהרנו לתצפית וצילומים ממגדל הפיקוח. בדרכנו למגדל נתנו זכות קדימה למטוסי הטורנדו האיטלקים שהסיעו אל מסלול ההמראה.

טורנדו בהסעה (צילום: אמיר שגב) המראה (צילום: אמיר שגב)

לאחר המראת מטוסי הנץ ומטוסי הטורנדו, חזרנו אל הדת"קים לפגוש את האיטלקים ומטוסיהם. שמונת מטוסי הטורנדו שהגיעו משתייכים לשתי כנפות - כנף 6 וכנף 50. רס"ן טל, רמ"ד תרגילים זרים בחיל האויר, סיפר על רצונם של האיטלקים להתאמן בנוף שונה מהנוף המוכר להם. יחד עמו התראיין לוטננט קולונל מישל פלמיירי, מפקד הכח האיטלקי שסיפר לתקשורת על הזוית האיטלקית באימון.

טורנדו של כנף 50 בדת"ק (צילום: אמיר שגב)
פאטץ' הפריסה של כנף 6, נישא ע"ג זרוע של איש צוות קרקע ישראלי (צילום: אמיר שגב)


לאחר הראיונות, נחתו ששת מטוסי הטורנדו שבהמראתם לגיחתם האחרונה בישראל חזינו, וחזרו לדת"קים.

כיבוי מנועים בכניסה לדת"ק (צילום: אמיר שגב)

לסיום היום, שבנו לדת"קי הטייסת האדומה וצפינו ביציאה של רביעיית נצים לטיסה. טרם ההמראה, פגשנו את סא"ל א', מפקד הטייסת האדומה שטס ברביעיה זו, והוא סיפר לכלי התקשורת על פעילותה של הטייסת.

סא"ל א' מתראיין לתקשורת (צילום: אמיר שגב)


לסיכומו של היום, יצאנו עייפים אך מרוצים ועם תמונות רבות באמתחתנו. תודה לדובר צה"ל, מדור תקשורת חיל האויר ואבטחת מידע עובדה על היוזמה והביצוע המוצלחים.

תמונות נוספות - בגלריה.

ראיונות עם טייסים ישראלים - מאתר חיל האויר:לייבסיטי - בניית אתרים