נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

פרטי המטוס:

דגם
:מיסטר IV

יצרן:דאסו, צרפת

מספר יצרן:157

תיאור האירוע:

ביום הראשון למלחמת ששת הימים, ובמסגרת הגל השני של תקיפות מבצע "מוקד", המריאה מתל נוף רביעית מטוסי מיסטר של
טיסת הכנף המעופפת. את המבנה, שקוד הקריאה שלו בקשר היה "גנדי", הוביל מפקד הטייסת רס"ן יהונתן שחר במיסטר 45, מספר 2 היה סגן אברהם גבעון, מספר 3 סגן שמואל בן רום ומספר 4 סגן אוריאל קשת. המטרה היתה בסיס ח"א המצרי פאיד, והם היו אמורים להגיע אל המטרה בשעה 08:10. המטוסים היו חמושים בפצצות פפ"מ ובנתיקים.

בסיס פאיד בער כולו כתוצאה מתקיפות קודמות של מבנים אחרים של מטוסי ח"א, ולמרות זאת עדיין פעלו שם תותחני הנ"מ. המבנה פנה והגיע לציר המסלול, מטוסיו ירדו לגובה 700 רגל וכשהם טסים במקביל למסלול, הטילו את פצצותיהם. לאחר ההפצצה, דיווח סגן קשת על תקלת העברת דלק ועזב את המקום. יתר המטוסים ביצעו פנייה של 180 מעלות, פנו חדות וחזרו ליעפי צליפה.

ביעף השלישי צלף שחר על מטוס טופולב 16 שהיה מלא בדלק. זה התפוצץ ושחר עבר דרך ההתפוצצות ושבר של הטופולב  פגע במיסטר. תא הטייס התמלא בעשן ובריח חריף. המנוע בער ושחר פנה מזרחה, העיף את החופה וכיבה את המנוע. לאחר מספר שניות היה מעל לאגם המר הגדול ובגובה של 4000 רגל. הוא דיווח על היפגעותו ומיקומו וניסה לגרור את המטוס מה שיותר מזרחה. לפתע אירעה במטוס התפוצצות והאש הגיעה לתא הטייס. שחר נטש את המטוס הבוער בגובה 1500 רגל וזה התרסק צפונית לביר חבייתה ליד האגם המר.

זה היה בשעה 08:20, כ-10 דקות לאחר תחילת התקיפה. שחר חולץ ע"י מסוק צרעה של טייסת הפרלונים  שאותו הטיסו דני פסח ועמוס גונן והמכונאים המוטסים שמואל רחמני ובורקה בר שלום ז"ל.כן היה במסוק הרופא דר' יזהר פלומן. 

כך נכתב על החילוץ בספר טייסת הפרלונים:

 
"הפרלון של הטייסת יצא לאיזור  ובשעה שטס לאורך קו החוף נקלט במכשיר ה"שרה" של המסוק אות חיים מיהונתן שחר. הפרלון נכנס לקרבת האגם המר , נוצר מגע עם שחר שירה רקטה באויר.הפרלון נחת לידו ושחר רץ  ועלה למסוק, וד"ר יזהר השקה אותו בשלוש מימיות מים . שחר אמר "היתה לי הרגשה שההליקופטרים יבואו ויצילו אותי".

עם ההמראה נראו באויר שני שובלי אש אדירים שהתקרבו למסוק והתפוצצו לידו. המסוק היטלטל, רעד אבל המריא ובדרך נס לא נפגע משני טילי ה-SA-2 שנורו לעברו"
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים