נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

שלישית מטוסי עייט של טייסת הנמר המעופף שאותה הוביל מפקד הטייסת רס"ן ניסים אשכנזי בעייט 02  ובה טסו גם נאמן ופורת,המריאה מחצור בתאריך 19 באוגוסט 69 לתקיפה בנפל"מ של סוללת טילי SA-2 בעגרוד שבמצרים וכן עמדות הנ"מ שסביבה..במהלך התקיפה נפגע מטוסו של אשכנזי מטיל SA-7 והוא נטשו .המטוס המשיך בהנמכה קלה פגע בהר והתפוצץ.  כשאשכנזי נראה קופץ הופנה מסוק  בל 205 של טייסת החרב המתהפכת שהגיע מהצפון לחלצו,ובו הקברניט עציון,הטייס אשכנזי המכונאי המוטס גכט,רופא, ושני חיילים מפלס"ר 14:סמל אילן חצור וסג"מ משה גבאי.

כשחצה המסוק את התעלה  בגובה המים, ירו עליו חיילים מצריים אש מרובי הקלצ'ניקוב שלהם. עציון נפגע ברגלו מכדור שפגע גם במכשיר הקשר ושיתק אותו. כשניתק הקשר עם המסוק,הוזנקו מרפידים שני מסוקים נוספים כדי לחפש אותו.עציון חזר על עקבותיו,העביר את השליטה במסוק לאשכנזי וטופל ע"י הרופא. באותו הזמן ירה המכונאי המוטס במקלע המאג של המסוק אש אל הקרקע עד שהמסוק יצא מטווח האש המצרית.בתחקיר הסתבר שהבקר אסר לחצות את התעלה מפני שאשכנזי נטש ליד מתחמים מצריים ,ומס' 2 של אשכנזי ששימש כממסר קשר היה זה שכיוון את המסוק למקום נחיתתו המשוער.


אשכנזי נפל בשבי המצרי.
 
מתאר אשכנזי בחוברת שהוצאה לרגל מלאת  20 שנה לטייסת:
 
"ההרגשה הנוראה,אתה טס באוירון בהרגשה של כוח, בטחון, שליטה, אתה המלך בשמיים - זורק פצצות, הורג ערבים, מבסוט מהחיים, שקט, הרבה מהירות,הרבה כוח...דקה אחר כך אתה מוצא את עצמך בעולם שונה-תלוי על מצנח בשמים,מפרפר בין חיים ומוות.
 
נפלטתי במהירות של 500 קשר,זוהי מהירות גבוהה,על גבול מגבלות כסא המפלט,ומצאתי עצמי עם שברים ביד וברגל,מפותל בין מיתרי המצנח,כל זה מן ההפלטה במהירות גבוהה זו. הרגשתי שאני נחנק מחוסר אויר.צינור החמצן היה מפותל.הסרתי את הקסדה וזרקתי אותה.הגעתי לקרקע ברוח חזקה,עם גפיים שבורות,לנחיתה על שדה מלא אבנים ענקיות.
 
המצרים ירו עלי בעודני באויר.עם הנחיתה תפשו אותי וקבעו את ידי והרגל השבורות בגבס במרפאת שדה מוזנחת.התעוררתי מן העילפון בבית חולים בקהיר,שם ישבתי ארבעה חודשים.בתקופה זו עברתי שבעה ניתוחים לא מוצלחים במיוחד,אך ההתמודדות הקשה יותר היתה עם החוקרים שניסו להוציא ממני את כל מה שהיה חסר להם בידע המודיעיני על ח"א הישראלי..."
 
רס"ן אשכנזי הוחזר ארצה לאחר ארבעה חודשי שבי.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים