נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב
 
פרטי המטוס:
 
דגם:A-4E סקייהוק
 
יצרן:דגלס,ארה"ב

 
פרטי האירוע:
 
מבצע "מפצח 22" במלחמת יום הכיפורים, נועד להשמיד את מערך טילי הנ"מ המצריים באיזור קנטרה,כדי להשיג חופש תנועה למטוסי חיל האויר התוקפים באיזור. באותו יום הופלו כ-20 מטוסי קרב מצריים.
 
המשימה הוטלה על טייסת אבירי הצפון ועל טייסת העטלף. בערב שמחת תורה שהיה ביום ה', 18 באוקטובר 1973 ,המריא מבנה של טייסת אבירי הצפון לתקיפה.המטרה היתה סוללת טילים מערבית לקנטרה. המטוסים יצאו לכיוון הים וטסו מעליו בגובה נמוך ובדממת אלחוט.שרון נכנס ראשון ליעף ההפצצה ולאחריו אהרון מוזס.שניהם הטילו את פצצותיהם ויצאו מזרחה.באותו רגע נפגע המטוס בזנבו.
 
סיפר שרון :1

"המטוס שלי נפגע כנראה בזנב. הסטיק היה חופשי לגמרי ונראה שכל החוטים נקרעו. בבת אחת המטוס נפל תשעים מעלות למטה. לא היה לי זמן, לא הגה, לא כלום. ידעתי שאני מעל השטח המצרי ולא רציתי לנטוש אבל לא היתה ברירה. ממש ברגע האחרון נטשתי, המצנח נפתח ותוך חצי דקה נחתתי על החולות. קיבלתי מכה ביד וגם מכה קטנה ברגל. לא משהו רציני. אחרי כמה דקות הגיעו חיילים מצרים, שמעתי את שריקות הכדורים. מעשיר הקשר לא עבד ולא היה אף אחד באויר. החיילים התקרבו אלי ורצו להרוג אותי, אך אז הגיע ג'יפ ובו קצין מצרי, כמו מלאך משמים. הוא הבריח את החיילים ממני, וירה כמה יריות בקלצ'ניקוב שלו כדי שהם יחזרו לעמדות שלהם. אותי הוא העלה על הג'ים ולקח אותי למפקדה באיזור."


שרון שוחרר במסגרת חילופי שבויים לאחר כחודש וחצי.

הערות המערכת:

1.לספר טייסת 110
לייבסיטי - בניית אתרים