נכתב ע"י אבינעם מיסניקובבקרב אויר במלחמת שלום הגליל, בתאריך 9.6.82 ,הפיל אורי גיל שהטיס את מטוס נץ מס' 290 של טייסת הנגב, שני מטוסי מיג 21  סוריים.

מספר גיל בראיון שהעניק לליעד ברקת מביטאון חיל האויר:


"טסנו ברביעייה ואני הייתי מספר ארבע בזוג האחורי. דיווחו לנו שיש מבנה של מטוסי אויב שטס מולנו. הודיעו גם שיש עוד מבנה באיזור, שטס לכיוון אחר. המבנה שלי יצא ליירט את המבנה שבא מולנו. כל שלושת הטייסים האחרים היו עם הראש במכ"ם ואני טסתי כל הזמן עם הראש בחוץ, מפחד שהמבנה השני יפתיע אותנו ב-90 מעלות. ואכן, צדקתי. פתאום אני רואה שמגיעים אלינו זוג מטוסי מיג-23 מהמבנה שלא יירטנו בכלל. צעקתי 'מיגים'".

בשלב זה, נקלע תא"ל אורי למצב בו הוא נמצא ביתרון על אחד המיגים, אולם המיג השני איים בינתיים לשגר טיל עליו ועל חבריו למבנה.
"לא רציתי להקצין את המצב ולכן חיכיתי ולא שברתי. ברגע שהסכנה מהמיג ביתרון חלפה לרגע, שברתי והפלתי את המיג השני בטיל. שאר המבנה בינתיים שבר והתייחס למיג הראשון. זכרתי שיש מבנה נוסף שצריך להגיע ממש מולנו, לכן שברתי הצידה וחיכיתי. בינתיים שמעתי את כולם צועקים, משגרים טילים, ואז, תוך ביצוע פנייה, ראיתי מטוס. לא ידעתי לזהות איזה. התקרבתי וראיתי שזה מיג-21. לא דיווחתי למבנה שלי, מכיוון שהוא כבר התחיל להתייחס אלי והיתה לי מהירות סגירה וזווית צידוד גבוהה. פשוט לקחתי אותו.

"הוא שבר ואני אחריו, כבר מגיע ל-8.2 ג'י, שומר על כוונת מאוד יציבה. ברגע שה'פיפר' הגיע לשורש של תא הטייס, אני יורה צרור קצר, וחולף. אחר-כך ראיתי את המצנח שלו נפתח. עד שלא ראיתי מאוחר יותר את הסרט בטייסת, לא ידעתי בכלל שהפלתי ב-8.2 ג'י, כי הכוונת נראתה מאוד רגועה. לא קלטתי את זה עד שהחבר'ה אמרו לי: 'תשמע, אתה יודע שהפלת ב-8.2 ג'י?'"

 
נץ 290 של טייסת הנגב ועליו שני סימני ההפלה של אורי גיל

 
לייבסיטי - בניית אתרים