נכתב ע"י אמיר שגב

פרטי המטוסים
 
דגם: A-4N סקייהוק

יצרן: דאגלס, ארה"ב

תולדות המטוסים
 
שני המטוסים שירתו בבסיס תל נוף: עייט 348 בטייסת "הכנף המעופפת" ועייט  372 בטייסת "הדרקון המעופף".
 
עייט 372 בבדיקת פריפלייט ע"י הטייס (באדיבות רענן וייס)

תיאור הארוע 

זוג מטוסי עייט מטייסת הכנף המעופפת יצאו מתל נוף לגיחת אימון ביום 29.4.81. בדרך למטרה חזר אחד המטוסים על עקבותיו בגלל בעייה רפואית שנוצרה באוזניו של הטייס.

הטייס השני, בעייט 348 , המשיך לבדו אל המטרה שהיתה באיזור שבין קרית גת לבאר שבע, כשבמטוס ישנה תקלת קשר והטייס אינו שומע בירור באזניות שבקסדתו.

בשל תקלת הקשר החליט להיכנס לתקיפה מגובה 17,000 רגל למקרה שבאיזור יהיו מטוסים אחרים. ואכן היה שם זוג מטוסי עייט של טייסת הדרקון המעופף.

הוא נכנס למעשה מגובה 15,000 רגל וכשהיה בפנייה ימינה הבחין במטוס עייט שנמצא כ-200 מטר לפניו וכ-300 רגל מתחתיו. הוא הפך הטייה כדי לחפש את העייט השני, ומיד הבחין בגחונו של מטוס עייט במרחק קצר ממנו. הוא משך בחוזקה במוט ההיגוי אך ההתנגשות במוביל הזוג השני היתה בלתי נמנעת.

עייט 348 נכנס לגילגול ימני ועם אף מטה והיה למעשה חסר שליטה. הטייס משך בידית ההפלטה כשהמטוס היה כבר בגובה 12-15,000 רגל ובמהירות 250-300 קשר, נטש את המטוס , צנח כשהוא פצוע קל וחולץ ע"י מסוק אנפה.

הטייס במטוס שבו התנגש עייט 348 הרגיש במכה, חשב שמנוע מטוסו התפוצץ ולכן הוריד כוח ואז נכנס לגילגול ימני. הוא הצליח להשתלט על המטוס ונחת נחיתת חירום בבסיס חצרים. הוא קיבל רישום לזכות על הצלת המטוס.


 
לייבסיטי - בניית אתרים