נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב
 
רקע

ביום רביעי,כ"ו בניסן תשי"א, 2 במאי 1951 , חדר כוח סורי, שמנה כ-30 חיילים בלבוש אזרחי וכן  חיילים חמושים שהתחזו לרועים עם  עדריהם מהשטח המפורז בין ישראל לסוריה באיזור אלמגור, והשתלט על תל אל-מוטילה , גבעה ששלטה על כביש טבריה-מטולה (כביש 90) ועל ימת החולה.
 
מחלקה של חיילי מילואים מגדוד 34 של חטיבת גולני נשלחה לתל מוטילה, אך היא ספגה אש עזה מהכוח הסורי שהיה במקום, ונאלצה לסגת לאחר ש-4 מחייליה נהרגו. בערבו של אותו יום הגיעה לאיזור התל פלוגה מגדוד 13 של גולני בפיקוד רחבעם זאבי,  ולאחר ירי מרגמות על התל נסוג משם הכוח הסורי וחיילי צה"ל נכנסו לתל והתחפרו בו.
 
הסורים נסוגו אל מוצב "הדמות" , שהיה על גבעה כ-900 מטר מדרום לתל מוטילה, וברובו בשטח המפורז. למחרת היום,השתלט צה"ל על מוצב ה"שפך" שהיה על גבעה מדרום למוצב ה"הדמות", וגם הוא בשטח המפורז, ניסה גם לכבוש את מוצב "הדמות" אך נכשל. כל אותו היום וביום שלמחרת הפגיזו הסורים ממוצב הדמות את תל מוטילה כדי לכבוש אותו מחדש אך ללא הצלחה.
 
בבוקר ה-5 במאי ניסתה חטיבת גולני שוב לכבוש את מוצב "הדמות" ושוב נכשלה.חיילי החטיבה ניסו בלילה לכבוש את המוצב שלוש פעמים לאחר שהופגז בתותחים ולא הצליחו. רק לאחר שחיל האויר הופעל למחרת בבוקר, הסתערו חיילי גולני בפעם הרביעית על התל וכבשוהו מידי הסורים שנסוגו ממנו.
 
פעולת חיל האויר
 
סגן יואש (צ'אטו) צידון,טייס חיל האויר, היה מסופח לחטיבת גולני כקס"א (קצין סיוע אוירי). כינויו בקשר היה "פרדס". ב-5 במאי שהה צ'אטו בשטח עם חיילי גולני ושידר במכשיר הקשר שלו בקשה לסיוע אוירי. באותו זמן שהה באויר מבנה מטוסי ספיטפייר של מדריכי הקא"מ של טייסת העקרב בגיחת אימון שאותה הוביל מפקד בסיס רמת דוד רודי אוגרטן. המבנה פנה למקום. על טייסי המבנה נאסר לפתוח באש על הסורים במוצב ה"הדמות" משיקולים מדיניים, למרות נסיונותיו של צ'אטו להשיג אישור כזה. טייסי המבנה קיבלו אישור לבצע יעפים מעל למוצב כדי להפחיד את הסורים.
 
המטוסים צללו על הגבעה אחד אחרי השני. הסורים פתחו עליהם באש נשק קל  והמטוסים נפגעו. צ'אטו קרא למבנה להמשיך ולבצע יעפים על המוצב. קריאה זו היתה באנגלית, כדי שאוגרטין שהיה ממוצא אמריקאי יבין, אבל צ'אטו המשיך ואמר בעברית לטייסים שמותר לירות "בטעות".

מתאר צידון בראיון שנתן בשנת 1984 למחבר הספר "מעצמאות לקדש:
"התקשרתי עם המבנה,כשלידי היה קצין או"ם. חייב הייתי לדבר באנגלית כי המוביל (רודי אוגרטין) לא ידע עברית. אמרתי באנגלית שעל המבנה לבצע צלילות הפחדה יבשות ללא ירי. היינו בטווח של פחות מ-1000 מטר מהסורים, ולאחר שראיתי שיורים על המטוסים אש נ"מ קלה, אמרתי באנגלית "Do not open fire " בעברית הוספתי שאפשר "לטעות" ולפתוח באש". 1
 
סגן יואל קוסטא, שהיה מס' 4 במבנה, ( ושנהרג 3 חודשים מאוחר יותר בתאונת ספיטפייר 47 ) צלל על התל, ירה 2 צרורות על החפ"ק הסורי  ופגע בו. הסורים נכנסו לפאניקה ונסוגו בבהלה אל עבר הגבול הסורי. לדבריו, "מכשיר הקשר שלי לא היה תקין. כל ההוראות של המפקד לא היו ברורות. לפעמים היה צריך לחזור פעמיים על דבריו. ברגע שהייתי בצלילה, שמעתי מ"פרדס" לפתוח באש, ואז פתחתי באש".2

מוסיף ומתאר צידון: "מיד לאחר הפתיחה באש, כשנפגעו כנראה סורים לא מעטים, קמה פאניקה ביניהם, שהתפתחה למנוסה כללית. זה היה מחזה מדהים. תל אל-מוטילה השחיר מאדם , שקמו מבין הסלעים ורצו לעבר הגבול הסורי. מיד לאחר מכן תפסו כוחותינו את התל". 3
 
קרב תל מוטילה הסתיים בשעה 11:00. 38 מחיילי צה"ל נפלו בקרב . ועדת החקירה שהקים צה"ל לאחר האירוע, שבראשה עמד יצחק רבין, לא מצאה פגם בפעולת ח"א ובירי של קוסטא.

1.הספר "מעצמאות לקדש" הוצאת משהב"ט,תש"ן
2.הספר "מעצמאות לקדש" הוצאת משהב"ט,תש"ן
3.הספר "מעצמאות לקדש" הוצאת משהב"ט,תש"ן
 
 
 
 

 

לייבסיטי - בניית אתרים