נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

פרטי המטוס:

דגם:S-2UP  טורבו טראקר

יצרן:גרומן, ארה"ב

דגם מקורי:S-2E) S2F-3S ) טראקר

דגם יצרן:G-121

מספר יצרן:321C

מספר צי ארה"ב:Bu. 153565

תולדות המטוס:

מטוס זה ללוחמה נגד צוללות , החל את הקריירה הארוכה שלו בזרוע האוירית של חיל הים האמריקאי כשהופעל מסיפוני נושאות מטוסים. כשיצא משירות נמכר לצי של ארגנטינה ב-12 במאי 78.

המטוס הועבר להשבחה בתעשיה האוירית בנתב"ג. ראשית הוחלפו מנועי הבוכנה שלו למנועי טורבו פרופ מדגם TPE331-15AW תוצרת גארט (כיום האניוול) ע"י חברת מארש אויאיישן האמריקאית,הותקנו מדחפים חדשים בעלי 5 להבים, הורכב מיכל דלק בן 150  גלון בתא הפצצות, ובוצעו שינויים רבים במערכות הדלק, ההידראוליות, האויוניקה, מיזוג האויר והחשמל של המטוס.כן הותקן בכנף הימנית זרקור חדש רב עוצמה.


טורבו טראקר 4X-JYN בנתב"ג


המטוס המושבח קיבל אות קריאה ישראלי 4X-JYN ע"ש התעשיה האוירית. הוא ביצע את טיסת הבכורה בתאריך 26.1.93 ולאחר מכן ערך סדרה מקיפה של ניסויי טיסה והוכחה. לאחר שאב הטיפוס סיים את סדרת הניסויים, התקבל ע"י הצי של ארגנטינה והועבר לשם, והתעשיה האוירית סיפקה במסגרת החוזה עוד 5 קיטים להשבחת יתר המטוסים של הארגנטינאים.

המטוס עדיין בשירות פעיל ונושא את מס' הזנב 0702 ואת הקוד  o2-AS-23. הוא מופעל ע"י טייסת הלוחמה בצוללות EA2S של כנף הצי השניה מהבסיס ע"ש קומנדנטה אספורה הנמצא  בבהיה בלאנקה .


 


 
לייבסיטי - בניית אתרים