נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

מסדר הענקת הכנפיים לבוגרי קורס טייס מס' 162 עמד השנה בסימן 40 שנה למערך הקרנף בחיל האויר. השנה היו סידורי האבטחה כבדים ביותר בשל השתתפותם של נשיא המדינה וראש הממשלה.
 
האופרציה התחילה בנחיתתו של מטוס צופית שהביא את מפקד ח"א ופמליתו, ולאחר שירדו מן המטוס הגיעו למקום ראשי צוותי האחזקה  של מטוסי העפרוני של הצוות האירובטי, שעמדו בשורה מול הבמות, הניחו את קסדות הטייסים על לוחות המכשירים, ביצעו בדיקות שלפני טיסה והסירו את הצ'וקים (סדים) של הגלגלים. לאחר מכן נעמדו לפני המטוסים וחיכו לטייסים.
 
אלו, בסרבלי טיסה לבנים, צעדו בשורה חזיתית לעבר המטוסים כשברקע ממריא מטוס הצופית. חילופי הצדעות עם המכונאים, לחיצות ידיים וטפיחות על השכם, והם עלו למטוסים, הניעו אותם והסיעו אותם לעבר קצה המסלול. בקצה השני של המסלול נחת מסוק ינשוף של טייסת החרב המתהפכת ולאחריו מסוק נוסף של טייסת ציפורי המדבר, שהביאו את נשיא המדינה, רוה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל. קיבל את פניהם מפקד בסיס חצרים.
 
בשעה 17:55 המריאה רביעיית מטוסי עייט מהמסלול המרוחק, ולאחר מכן נכנסו לרחבת המסדר תזמורת צה"ל, ורס"ר ביה"ס לטיסה רנ"ג צ'רלי סוויסה, שנטל פיקוד על כניסת הסמנים הימנים, כניסת פרחי הטיס, כניסת הבוגרים, כניסת מפקד המסדר סא"ל ש., וכניסת דגלי יחידות ח"א. בשעה 18:00 נכנסו הארמ"ים לרחבת המסדר. שלושה ינשופים של טייסת ציפורי המדבר עברו ממעל כשהם גוררים את דגל המדינה, דגל צה"ל, ואת דגל חיל האויר. רביעית מטוסי העייט של טייסת הנמר המעופף שהמריאה קודם לכן, עברה במבנה מכונס מעל לבמות.
 
"מכל בני האדם, רק לטייסים יש כנפיים" נאם נשיא המדינה. "ואכן, הטייס נע במרחבים שאין בהם דבר להישען עליו. עליו לנווט במהירות על אנושית, כשהוא מותנה במכשירים זריזים וקפדניים, נעדרי רגש אנוש. הטייס הוא זה החייב לקבל החלטות במהירות, וכל טעות עלולה להיות פטאלית....חיל האויר מאפשר למדינת ישראל להיות מדינה ברת הגנה, ולא רק ארץ ברת גבולות ברי הגנה. מדינה המסוגלת להגן על מלוא שטחה ועל בטחון שמיה....מפקדי החיל, פרחי הטייס, אנשי צוותי האויר והקרקע- המדינה גאה בכם ומצדיעה לכם, על היכולת הרבה שיצרתם"

"אנו נושאים בליבנו את גורלו של רון ארד" סיים הנשיא את דבריו,
"ונעשה הכל להחזיר הביתה את גלעד שליט. לעולם נזכור את הנופלים בקרב, ונמשיך לפעול במסירות להשבת בנינו השבויים והנעדרים לחיק משפחותיהם.העם סומך עליכם, המדינה מצדיעה לכם".

לאחר נאומי הנשיא, מפקד חיל האויר, הרמטכ"ל ,שר הביטחון  וראש הממשלה, המריא הספיט השחור הוותיק והתרחק, והחל טקס ענידת הכנפיים. בתחילה הוענקו מגינים למצטייני הקורס והמגמות השונות ולאחר מכן, שורה אחר שורה, צעדו הבוגרים קדימה וקיבלו את כנפי הטיסה והנווט.
 
הספיט חזר אל מעל הרחבה והבמות, וטייסו, תא"ל (מיל') דדי רוזנטל, ביצע אוירובטיקה כשברקע הכרוז מספר על המטוס. בעוד דדי מסיים את המופע ומתרחק, המריאו שני מטוסי המוזיאון האחרים הנמצאים בכושר טיסה, הסטירמן וההרוורד.הם הצטרפו לספיט למבנה שחג והגיע אל מול הבמות בשורה חזיתית כשהספיט באמצע, הסטירמן מימין וההרוורד משמאל. עם הגיעם מעל לרחבת המסדר נפתח המבנה לשושנה, לקול תשואות הקהל.
 
תרגילי הסדר שביצעו פרחי הטייס היו כרגיל, מרהיבים ומדוייקים. לאחר שסיימו, המריאו שלושה ממטוסי העפרוני של הצוות האירובטי כשהם פולטים עשן, והמטוס הרביעי המריא מהמסלול המקביל. "פשוט אין מקום לכולם על מסלול אחד" הסביר הכרוז... משתתפי המסדר החלו לצאת מרחבת המסדרים, והטייסים החדשים התקבצו להם לטקס הטלת הכובעים המסורתי. הם הטילו אל על את כובעי הקצינים שלהם בדיוק כשהצוות האירובטי הופיע מול הבמות ופתח את המבנה לשושנה מרהיבה.
 
התצוגה האוירית
 
התצגה החלה עם מעבר נמוך, לאורך המסלול, של כטב"ם השובל, לאחר מכן המריא כטב"ם ה"זיק", טס לאורך המסלול, ומול הבמות פנה דרומה והתרחק. לאחריו המריא מטוס סופה של טייסת אבירי הזנב הכתום (שעוד יחזור...) ואז הופיעו שניים ממטוסי הקרנף. האחד עבר מעל למסלול והטיל מהרמפה האחורית שישה מטענים מוצנחים, והשני, קרנף 420, שהיה מס' 4 במבנה הקרנפים במבצע אנטבה, נחת, עצר מול הבמות והוריד שני ג'יפים של לוחמי יחידת שלד"ג. לאחר מכן סגר את הרמפה והסיע לאחור.
 
מסוק עטלף של טייסת מגיני המערב ביצע מעבר מול הבמות, ולאחריו הופיעה שלישיית מטוסי סנונית, מטוסי המיון וההדרכה הראשונית של ביה"ס לטיסה. המטוס המוביל משך מעלה, ביצע חצי "לופ" והמשיך בדרכו. לאחריהם הגיע מטוס הצופית שהוביל 2 מטוסי כיבוי של טייסת הכיבוי של ח"א.
 
הבאים בתור שני מטוסי נחשון, ולאחריהם מיכלית ראם המתדלק מטוס בז ושני בזים נוספים טסים לידם. לאחר מכן חזר הצוות האירובטי למופע העיקרי שלו, ולאחר שפינה את השמים, הגיעו בטיסת מבנה הספיט השחור והסופה שהמריאה קודם לכן. הקרנף, שחיכה על המסלול וכנראה שכחו ממנו, הדגים כעת המראה קצרה בעזרת רקטות המרצה. לאחריו, מאחורי הבמות, הגיע מסוק יסעור של טייסת מובילי הלילה, הנחית קבוצה של לוחמי יח' 669, וביצע הדגמה של הרמת אלונקה וחובש בעזרת מנוף ההצלה. כשהוכנסה האלונקה למסוק, סב על מקומו, ריחף ועזב.

יסעור 030 מגיח אל איזור התצוגה (צילום:אמיר שגב)
 
שני מסוקי פתן הפתיעו שוב את הקהל הרב כשהגיחו בטיסה נמוכה מאחורי הבמות. הם עצרו מעל המסלול וריחפו כשפניהם דרומה, ולאחר מכן ביצעו ירי תותח לעבר המטרות שהוצבו במרחק. הפגיעות היו מדוייקות. כשסיימו, ריחפו לאחור, לאחר מכן קדימה, הנמיכו את האף ועזבו, וכאן הגיע תורם של המסק"רים הוותיקים יותר, מסוקי הצפע. הם הגיעו כשהם מלווים שני מסוקי ינשוף של טייסת ציפורי המדבר, שנחתו ואספו את הלוחמים שהונחתו קודם לכן. לאחר מכן ריחפו הצפעים במקום וכל אחד שיגר טיל. הם אספו את הינשופים והתרחקו.
 
מבנה מטוסי נץ הופיע מעל לבמות. הם משכו מעלה והסתדרו בשורה עורפית כשהם פולטים נורי חום, ולאחר מכן צללו במהירות רבה והטילו פצצות דמה על מטרות בין המסלולים. מיותר לציין שהפגיעות היו מדוייקות. ה"שוס" של התצוגה האוירית, מטוס הרעם של טייסת הפטישים המריא למופע שלו עוצר הנשימה, ורעם בשמי הערב אל מול השמש השוקעת, במופע מדהים ומחריש אוזניים, כשלשונות האש של המבערים האחוריים בוקעות מצינורות הפליטה, ונורי חום משוגרים לשמיים המחשיכים.

 רעם בשחקים (צילום:אמיר שגב)
 
תם האירוע, ואנו מודים בחום ליחידת דובר צה"ל על התיאומים, ולדוברות חיל האויר ולאנשי בסיס חצרים על האירוח למופת.
 
 
 


 
לייבסיטי - בניית אתרים