נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

דגם: A-4N סקייהוק

יצרן:מקדוננל דגלס, ארה"ב

מספר יצרן:14352

מספר צי: 158733

 


תולדות המטוס:
 
נקלט בטייסת הדרקון המעופף בבסיס תל נוף  בתאריך 20 ביוני 73. הופעל כמטוס תקיפה במלחמת יום הכיפורים ולאחריה.בפברואר 85 עבר עם הטייסת לבסיס נבטים כשנסגרה הטייסת הועבר לטייסת הכנף המעופפת באותו בסיס, שם הופעל כמטוס תקיפה וכמטוס אימון בקא"מ.עם סגירת טייסת הכנף המעופפת בשנת 2002  הועבר לטייסת הנמר המעופף בבסיס חצרים.
 
 עייט 310 יוצא לגיחה מדת"ק של טייסת הדרקון המעופף (באדיבות רענן וייס) עייט 310 של טייסת הנמר המעופף מצוייד בפוד תדלוק באויר.צולם בשנת 1998
(באדיבות רענן וייס)

בטייסת זו שימש המטוס למשימות מבצעיות כגון תקיפה, הנרה ותדלוק באויר, וגם לאימון חניכי מגמת מתקדם קרב בביה"ס לטיסה. עם הזמן, במטוס בוצעו שינויים שכללו את החלפת מערכת הכינון חימוש/ניווט מדגם "קריסטל" של חברת "אלביט" במערכת תצוגה עילית של חברת VECTOP וכן התקנת מחשב משימה ובקרת אש מתקדם,ומערכת ניווט משופרת. השינויים במטוס בוצעו בטייסת תחזוקה בחצרים בעזרת קיטים שסופקו ע"י חברת "ראדא".והפכו אותו לדגם "עייט משופר"
 
עייט משופר  310 נגרר בבסיס חצרים. ברקע:מגדל הפיקוח.(באדיבות שריאל שטילר)

עם קליטת מטוסי הלביא בביה"ס לטיסה  והפיכתו למטוס האימון המתקדם של חיל האויר, יצא המטוס משירות עם תום עידן העייט בחיל האויר.מטס הפרידה של מטוסי העייט נערך ב-13 בדצמבר 2015 והמטוס הוטס במבנה הרביעי.

עייט 310 ב"מסדר הסיום" בחצרים,13.12.15 (צילום:Starman)
 
תודתנו לרענן וייס על העזרה במידע ובתמונות לשריאל שטילר ול-Starman על העזרה בתמונות.
לייבסיטי - בניית אתרים