נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

דגם: A-4N סקייהוק


יצרן:מקדוננל דגלס, ארה"ב

מספר יצרן: 14348

מספר צי: 158729


(צילום:אופיר הראל)

תולדות המטוס:

נקלט בטייסת הדרקון המעופף בבסיס תל נוף  בתאריך 23 במרץ 73. הופעל כמטוס תקיפה במלחמת יום הכיפורים ולאחריה.בפברואר 85 עבר עם הטייסת לבסיס נבטים כשנסגרה הטייסת הועבר לטייסת הכנף המעופפת באותו בסיס, שם הופעל כמטוס תקיפה וכמטוס אימון בקא"מ.


דוחפים.... בבסיס נבטים (באדיבות רענן וייס)

בשנת 1977 טכנאי שתדלק את המטוס בכובד לא סגר את פתח התדלוק.ניצוץ חשמלי גרם לפריצת אש  כשהמטוס היה באויר, וזו  שרפה את החיווט. אך כובתה ע"י הגשם לפני שנגרם נזק נוסף. המטוס נחת  נחיתת חירום ושוקם. עם סגירת טייסת הכנף המעופפת בשנת 2002  הועבר לטייסת הנמר המעופף בבסיס חצרים.

בטייסת זו שימש המטוס למשימות מבצעיות כגון תקיפה, הנרה ותדלוק באויר, וגם לאימון חניכי מגמת מתקדם קרב בביה"ס לטיסה. עם הזמן, במטוס בוצעו שינויים שכללו את החלפת מערכת הכינון חימוש/ניווט מדגם "קריסטל" של חברת "אלביט" במערכת תצוגה עילית של חברת VECTOP וכן התקנת מחשב משימה ובקרת אש מתקדם,ומערכת ניווט משופרת. השינויים במטוס בוצעו בטייסת תחזוקה בחצרים בעזרת קיטים שסופקו ע"י חברת "ראדא".והפכו אותו לדגם "עייט משופר"

עם קליטת מטוסי הלביא בביה"ס לטיסה  והפיכתו למטוס האימון המתקדם של חיל האויר, יצא המטוס משירות עם תום עידן העייט בחיל האויר. מטס הפרידה של מטוסי העייט בחיל האויר נערך ב-13 בדצמבר 2015. והמטוס הוטס במבנה הרביעי של המטס.


עייט 324 ב"מסדר הסיום" בבסיס חצרים,13 בדצמבר 2015 (צילום:Starman)
 
לייבסיטי - בניית אתרים