נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

פרטי המטוס:

דגם
:מיראז' IIICJ

יצרן:דאסו, צרפת

מספר יצרן:106

מספר גוף:58F

מספר סידורי בסדרת היצור לחיל האויר הישראלי:CJ6

תולדות המטוס:


טייסי קורס הסבה לשחק  שנערך בטייסת הקרב הראשונה בצילום קבוצתי ליד המטוס (באדיבות רענן וייס)

המטוס  יוצר במפעלי דאסו בסדרת יצור CJ-1-IZ. סופק ב-24 באפריל 62 והועבר ארצה במבצע העברה "זולה 2" כשהוא נושא את אות הקריאה הצרפתי F-SDAW.

נקלט בחיל האויר  בטייסת  העטלף. לאחר מלחמת ששת הימים הועבר לטייסת הקרב הראשונה. על תקלה שהיתה במטוס מספר יהודה אורן:

מטוס זה זכה להרכבה של סביבוני מערכת ההגאים במהופך בזמן היותו במוסך. המשמעות המעשית הייתה שצמת חוטי מערכת תיקוני מישור גובה, חוברה לסביבונים של מערכת הגלגול ולהיפך. הצמות היו ארוכות מספיק, ואף אחד לא חשב שזה יקרה. בחיל האוויר של אז לא שמענו על מרפי...

עם חזרת המטוס מהמוסך לטייסת הוא הוכן והוצא לטיסת ניסוי כמקובל. מיד עם חיבור משככי ההגאים התחיל המטוס להשתולל באוויר כשהוא מתקן כל תנועה במישור הלא נכון. הטייס השתלט על המטוס והחזירו הביתה. המטוס הועבר למוסך, ושם סומנו הצמות בצבע תואם לקופסת הסביבונים הישימה שלה. אמרתי מרפי, והנה זה קרה שוב. לא ייאמן, אבל שוב לא חוברו הפלגים של הצמות לקופסא הנכונה. שוב הצליח הטייס להחזיר את המטוס, והפעם הגבילו את אורכן של הצמות כך שכול אחת תוכל להגיע רק לקופסת הסביבונים הייעודית לה.מטוס זה עבר מגבלת g  במלחמת ששת הימים והיה צורך להחליף לו כנף. מבצע שאנשי המוסך ביצעו בזמן שיא.


ב-22.10.69 עבר תאונת המראה ולאחריה הועבר לתעשיה האוירית לשיקום, בו הורכבו לו זוג כנפיים של מטוס נשר.


שחק 11 לאחר היציאה מהשיקום בתעשיה האוירית

לאחר השיקום הועבר לטייסת הסילון הראשונה, וכשזו החלה לקלוט מטוסי נץ הועברו מטוסי השחק שלה בשנת 79 לטייסת הנגב בבסיס איתם. כשזו נסגרה בשנת 81 הועברו מטוסיה בטיסה לטייסת המילואים "טייסת מרכז המדינה" בבסיס חצור.

שחק 11 של טייסת הנגב בהסעה בבסיס איתם (אוסף עמוס דור)

כשנסגרה הטייסת ומטוסיה נמכרו לחיל האויר של ארגנטינה נשאר המטוס בארץ והועבר למוזיאון חיל האויר. במשך השנים הוצג תחת מספרי זנב שונים. כיום הוא מיצג את שחק 159.

שחק 11 במוזיאון ח"א, מוצג כ-159 (צילום:ירון נחשון)

הפלות ידועות:

בתאריך 18.10.73 הפיל גיורא אפשטיין מסוק מי-8 מצרי.


 
לייבסיטי - בניית אתרים