נכתב ע"י אמיר שגב

פרטי המסוק:

דגם
:SA.321K סופר פרלון

יצרן:סוד אויאסיון, צרפת

מספר יצרן:107

אות קריאה: 4X-FJM

פרטי המסוק:

מסוק צרעה 04 היה המסוק השני שנקלט בטייסת המסוקים הכבדים (לימים טייסת "מובילי הלילה") בבסיס תל נוף, לאחר שהגיע בטיסה מבסיס מאריניאן בצרפת. במלחמת ששת הימים הנחית המסוק את כח החלוץ של ח"א בבסיס אל עריש ובדרך חזרה נפגע קלות מאש נ"מ מעל עזה. לאחר שתוקן השתתף גם בחילוץ מלחי אח"י אילת לאחר שטובעה ע"י המצרים, ובהנחתת כוחות על האי סנפיר במלחמת ההתשה.

תיאור האירוע:

ביום 25 לנובמבר 1968, בשעות הבוקר המאוחרות,  השתתף המסוק בתרגיל "תבץ". הצוות, הקברניט שאול שפי, טייס המשנה עקיבא ורדי והמכונאי המוטס ברוך בר-שלום ("בורקה"), הנחיתו את המסוק ליד הר טמון, ממזרחית לשכם, על מנת לאסוף כוחות של חטיבת גולני. בעת העמסת הכוחות, הסתכלו שני הטייסים אחורה על מנת לראות את תהליך העליה.

מספר שאול שפי: "כשהחזרתי את מבטי קדימה, ראיתי שהמסוק מוטה ימינה בחריפות. כנראה שהקולקטיב עלה מעצמו בגלל תקלה, והמסוק גלגל ימינה. פעולה מידית ליצובו של המסוק כבר לא הועילה, מכיוון שמרכז הכובד של המסוק היה מחוץ לנקודת המשען - כן הנסע הימני של המסוק. הרוטור הראשי של המסוק פגע בקרקע והתפרק, המסוק הוטל על צידו הימני והחל לבעור. הצוות והנוסעים כולם נחלצו ללא פגע." המסוק נמחה מהסד"כ.

ועדת החקירה שמונתה לא הצליחה למצוא את הסיבה ל"זחילת" הקולקטיב כלפי מעלה בעת העמידה על הקרקע.

תודתנו לשאול שפי על העזרה בפרטים 
לייבסיטי - בניית אתרים