נכתב ע"י אבינעם מיסניקוב

 

בימי מלחמת ההתשה, החזיקו טייסות הקרב של חיל האויר מטוסים וטייסים בכוננות יירוט בבסיס רפידים (ביר גפגפה) שבסיני, כדי ליירט מטוסים מצריים שחצו את תעלת סואץ כדי לתקוף את כוחותינו.

ב-15 במאי 70 הוזנקו אורי אבן ניר (בשחק 50)  וקובי ריכטר  (בשחק 62)  מטייסת הסילון הראשונה לפיטרול . לאחר זמן קצר היפנה אותם הבקר למפגש מעל לתעלה.

מספר ריכטר בספר ההפלות של הטייסת:

"הוזנקנו מרפידים לכיוון ראס מסאלה ומשם לכיוון צפון  מעל סואץ. התחלנו לקבל נתונים על מיגים בגובה נמוך  לכיוון חציית התעלה. במרחק 5 מייל ראה אבן  את המיגים חוצים את התעלה מזרחה. השלכנו בידונים והמיגים שברו מערבה  בגובה נמוך. פנינו אחריהם.

נכנסתי ראשון אחריהם ובטווח של 1,500 מטר  שיגרתי טיל הדרן  שהלך ישר ופגע באחד מהם  שהתרסק מייד. המשכתי אחרי השני  כשבזמן החלפת מפסק הוא שובר . יריתי צרור תותחים ושוב  הוא ישר והוריד אף מערבה. נכנסתי אחריו ובטווח 900 מטר  יריתי בו את הטיל השני. הטיל פגע פגיעה ישירה, המטוס  משך למעלה בוער והטייס נטש.

כשחצינו קו  שואל הבקר בנימה של זילזול אם הפסקנו ביוזמתנו ולמה. כשקיבל תשובה שהיפלנו כל מה שהיה בשטח היתה הפתעה מוחלטת ברדיו. הפלת שני המיגים נגמרה ב-25 שניות."
לייבסיטי - בניית אתרים